V predchádzajúcom príspevku, venovanom americkému zdravotníctvu som zmienil, že zdravotná starostlivosť je v USA hradená v prevažnej miere z privátneho zdravotného poistenia, že výška poistnej platby je definovaná individuálnym rizikom každého jednotlivého žiadateľa (na rozdiel o verejného zdravotného poistenia) a že najzaujímavejším žiadateľom je žiadateľ s minimálnym rizikom ochorenia.
To však nie je celá pravda. Je potrebné ešte doplniť, že privátne zdravotné poistenie je nenárokové. Zdravotná poisťovňa nie je povinná žiadateľa poistiť za každých okolností. Pokiaľ v ňom napríklad rozpozná rizikového poistenca, je oprávnená mu zdravotné poistenie odoprieť resp. stanoviť poistnú platbu vo výške, ktorá mu zdravotné poistenie môže priamo znemožniť.
Zjednodušene, zdravotné poistenie v USA je exkluzívne. Reprezentuje komoditu, ktorú si nemôže dovoliť každý. Vyjadrené v číslach, len 20% populácie spotrebuje až 80% prostriedkov, ktoré pretečú zdravotníctvom.
Insolventní jednotlivci, jednotlivci s nízkymi príjmami či tí, ktorí v dôsledlu straty zamestnania o tieto príjmy prišli, sú nútení zdravotného poistenia sa jednoducho zriecť.
V roku 2012 bolo v USA podľa United States Census Bureau nepoistených asi 48 miliónov obyvateľov, čo predstavuje cca15% populácie. A čo je horšie, toto číslo v čase rastie.
Príčinou sú stale modernejšie, efektívnejšie a preto drahšie technológie, lieky a zdravotnícky material, narastajúce mzdové nároky zdravotníckych pracovníkov, silná farmaceutická lobby, spôsobilá presadiť vyššie ceny liekov ako povedzme v Európe a v neposlednom rade i predražené právne služby zdravotnýcn poisťovní, usilujúce sa spochybňovať ich povinnosť hradiť extrémne drahé zdravotné výkony pre svojich klientov.
Ak k tomu prirátame neochotu zdravotných poisťovní financovať prevenciu (občania nad 65 rokov prechádzajú pod kuratelu federálnych fondov), zdravotné poistenie v USA sa nám začne javiť ako významne predražená komodita.
Záver? Zdravotné poistenie a spolu s ním i stale drahšia zdravotná starostlivosť sa v USA čoraz viac koncentruje v rukách bohatých jednotlivcov, zatiaľ čo ostatní sú odsúdení do role outsiderov.
Americký systém zdravotnej starostlivosti “pripravuje Petra o základnú zdravotnú starostlivosť aby mohol Pavlovi poskytnúť tú najmodernejšiu”. Pokrok v medicíne je preto pre mnoho Američanov zlou správou.
Dobri soferi platia za nehody zlych ...
Par poznamok k zdrav.poisteniu.Ludia ...
No veru zdá sa že aj u nás to SMERuje... ...
Bolo by klamstvom ak by niekto tvrdil, ...
Neviem kam mal smerovať tento príspevok,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty