Založ si blog

Tiene amerického zdravotníctva: Má Obama pravdu?

Všeobecne možno povedať, že len veľmi malá čast populácie si môže dovoliť financovať kompletnú zdravotnú starostlivosť. Pokiaľ si ju predsa len dovolí, tak je to preto, že náklady finančne náročných zdravotných výkonov (a liekov) platí “niekto iný”.

V USA je tým “niekým iným” obvykle privátna zdravotná poisťovňa (ak nepočítame federálne programy Medicare a Medicaid, financované prostredníctvom štátneho rozpočtu). Väčšina Američanov, ktorí zdravotné poistenie majú, sú tak klientami privátnych zdravotných poisťovní, v ktorých sa výška poistnej platby neodvíja od výšky príjmu konkrétneho jednotlivca (ako je tomu v prostredí verejného zdravotného poistenia) ale od jeho zdravotného rizika.

To je zásadná vec. Vyplýva z nej, že privátne zdravotné poisťovne zarábajú na výbere poistného, nie na úhrade zdravotnej starostlivosti. Neprekvapuje preto, že sa usilujú nákladnej zdravotnej starostlivosti svojich klientov vyhýbať, ako sa len dá.

Pýtate sa ako? Dobre, uvediem dva najpoužívanejšie postupy. Prvým je selekcia rizík, známa aj ako tzv. “taxácia”. Pod pomerne záhadným názvom sa skrýva prostá neochota privátnych poisťovní predat zdravotné poistenie osobám, ktoré ho s najväčšou pravdepodobnosťou budú potrebovať. Poisťovne si každého žiadateľa o privatne poistenie pred uzatvorením poistnej zmluvy dôkladne preveria (rodinnú a osobnú anamnézu, charakter zamestnania, sociálny status etc.). a pri akomkoľvek náznaku, že by v budúcnosti vyžadoval nákladnejšiu zdravotnú starostlivosť, sa môže žiadateľ s cenovo dostupným zdravotným poistením rozlúčiť. Nedostane ho.

Pokiaľ by úplne náhodou týmto filtrom predsa len prešiel a následne “skonzumoval” nákladnú zdravotnú starostlivosť, existuje druhá možnosť, a síce revízia zdravotnej dokumentácie s cieľom objaviť “zatajený” zdravotný údaj, oprávňujúci privátnu zdravotnú poisťovňu od poistnej zmluvy odstúpiť.

V svetle uvedených skutočností vychádzajú teda privátne zdravotné poisťovne ako zlé a podlé, nie?

Omyl! Privátne zdravotné poisťovne to nerobia preto, že by boli zlé a podlé. Oni sa správajú tak preto, že americký system zdravotnej starostlivosti im inú možnosť nedáva. “Dobrá” privátna poisťovňa, ktorá by sa nesnažila filtrovať svojich klientov a neprispôsobovala výšku poistnej platby riziku ich ochorenia, by veľmi rýchlo skrachovala. Priťahovala by totiž vysoko rizikových klientov, ktorým sa ostatné poistovne snažia vyhnúť a bezvýhradným financovaním ich nákladnej zdravotnej starostlivosti by sa veľmi rýchlo porúčala.

Čo s tým? Povieme si v nasledujúcom príspevku.

Rovnica úspechu

02.10.2019

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom. Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba? Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, [...]

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Juhozápad Grécka zasiahlo pomerne silné zemetrasenie

29.03.2024 11:04

Otrasy bolo cítiť aj na Kréte a v Aténach.

Poľsko, NATO

Odborníci: Jednostranným vyslaním vojakov sa nestane celé NATO účastníkom vojny

29.03.2024 10:25

Na zatiaľ nepublikovanú správu nemeckých odborníkov sa odvoláva agentúra DPA.

20. rokov od vstupu Slovenska do NATO, prezidentka Zuzana Čaputová, Marián Kurilla

Garancia bezpečnosti či strata suverenity? Slovensko chráni povestný „bezpečnostný dáždnik“ z NATO už dvadsať rokov

29.03.2024 09:30

NATO presadzuje predovšetkým mierové riešenie sporov. Ak však diplomatické úsilie zlyhá, disponuje vojenskými silami pre zabezpečovanie krízového manažmentu.

Maryland most

Maryland dostane od vlády po zrútení mosta 60 miliónov dolárov

29.03.2024 08:37

Dvoch robotníkov sa podarilo zachrániť, u ďalších šiestich už úrady potvrdili úmrtie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 125797x
Priemerná čítanosť článkov: 2995x

Autor blogu

Kategórie