Založ si blog

Racionalita v ľudskom rozhodovaní

Viete, čo je „hra na diktátora“? Predstavte si, že dostanete 100 EUR. Ďalej predpokladajte, že vedľa vás sedí človek, ktorý nedostane nič. Ako sa zachováte? Klasická ekonómia ráta s tým, že s peniazmi budete nakladáť racionálne a ako človek, vedený zákonom maximalizácie vlastného úžitku, si ich necháte.

Poctivá realita, potvrdená mnohými pokusmi s reálnymi ľuďmi ale hovorí niečo iné. Ukazuje, že viac ako polovica ľudí sa o zmienených 100 EUR podelí. Prečo? Odpoveď sa skrýva v ľudskej vlastnosti „robiť chyby“. Ľudia sú jednoducho „iracionálni“. Pri rozhodovaní sa neriadia výhradne rozumom t.j. zákonom maximalizácie vlastného úžitku ale podliehajú mnohým (ľudským) faktorom. A činia tak systematicky.

Asi nikoho neprekvapím, keď poviem, že mnohí s touto „chybovosťou“ v ľudskom rozhodovaní nielen počítajú ale ju i využívajú. Napríklad ak potrebujú doviesť „nerozumné“ masy k rozumnému chovaniu. Keď hovorím doviesť k rozumnému chovaniu, nemám tým na mysli niečo im zakazovať ale nenásilným spôsobom ich naviesť správnym smerom.

Príklad? Dobre, jeden pozitívny. Vláda Veľkej Británie svojho času dospela k záveru, že dobrovoľné penzijné sporenie je pre krajinu prospešné. Nakoľko však účasť v ňom bola veľmi nízka, zamestnávatelia dostali pokyn, aby svojich pracovníkov zaradili do príslušného programu automaticky a nechali na nich, či sa odhlásia alebo zostanú (!). Výsledok? Pokiaľ bolo dobrovoľné penzijné sporenie prednastavené tak, že sa Briti museli sami prihlásiť, záujem bol nízky. Po zmene začal počet dobrovoľných poistencov rýchlo rásť. U Britov sa pri manipulácii v rozhodovaní použila ako motivátor veľmi rozšírená ľudská vlastnosť. Lenivosť!

Motivátory môžu byť samozrejme i menej vznešené. Ak napríklad presvedčíte dostatočný počet voličov o tom, že niektorý z kandidátov na verejnú funkciu nespĺňa základné kritériá, hoci to nie je pravda, zvolený nebude. Ľudia sú predsa „chyboví“ a nerozhodujú sa len hlavou. Obzvlášť v politike. Spoliehať sa tu preto výhradne na racionalitu v ľudskom rozhodovaní môže byť často zdrojom veľkého sklamania.

Rovnica úspechu

02.10.2019

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom. Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba? Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, [...]

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

SR Bratislava polícia UK zásah vyhrážky preverovanie BAX

Riaditeľ o bombových hrozbách: budovu sme vypratali do 10 minút. Podľa bezpečnostného experta je útok “anomália ako hrom”

07.05.2024 21:31

Výpoveď riaditeľa školy v Beckove a predsedu Asociace bezpečná škola z Českej republiky.

čaputová

Čaputová vetovala novelu zákona o múzeách a galériách

07.05.2024 19:28, aktualizované: 19:40

Namieta, že ňou dochádza k zníženiu štandardov transparentnosti a odbornosti pri obsadzovaní funkcií.

France China

Riziko zrážky francúzskych sudov s čínskymi autami. Macron robí záchranára vývozcom koňaku

07.05.2024 18:55

Peking sa dlhší čas vyhráža, že uvalí vysoké clo na dovoz koňaku z Francúzska. Mohol byť šéf Elyzejského paláca spokojný po debate s čínskym lídrom?

Predseda KDH Milan Majerský

Smer sa pri téme zmien pohlavia pridal k progresívnej opozícii, tvrdí šéf KDH

07.05.2024 16:52

Majerský hovorí o „premárnenej šanci zabrzdiť pomýlené ideológie, ktorých obeťami sú najmä zraniteľné dospievajúce deti“.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 126498x
Priemerná čítanosť článkov: 3012x

Autor blogu

Kategórie