Založ si blog

Poučenie z Mossack – Fonseca alebo pravda o daňových rajoch

 

Je to jasné. V Paname sa skrývajú peniaze gigantických rozmerov, pochádzajúce z daňových únikov, korupcie a organizovaného zločinu, ktoré tak zúfalo chýbajú v príjmoch štátu a majú za následok ich deficit, dlh a biedu.

Áno? Skúsme trochu premýšlať. Podľa profesora ekonomie University of Berkely Zucmana predstavuje celkovo svetové bohatstvo cca 95 500 miliárd dolárov, pričom v daňových rajoch je uložených (alebo investovaných) spolu cca 7600 miliárd dolárov. Inými slovami, asi 8 % z celkového svetového bohatstva.

Pokiaľ ide o ročné straty na daniach, vlády na celom svete prídu ročne o 190 miliárd dolárov USA = 35 miliárd, Ázia = 34 miliárd, Európa = 78 miliárd (!).

Ešte si myslíte, že peniaze z daňových únikov, korupcie a organizovaného zločinu, ukryté v daňových rajoch, sú hlavnou príčinou deficitov, dlhov a biedy štátov? Že je na mieste poslať do týchto destinácii (rozumej daňových rajov) bojové lode a námornú pechotu?

Rátajme ďalej. V roku 2014, ku ktorému sa viažu všetky vyššie udené dáta, bolo v USA na daniach vybraných spolu 5 971 miliárd dolárov. Únik do daňových rajov predstavoval už zmienených 35 miliárd. Necelých 0,6%! Vyjadrené podielom HDP (USA), je toto číslo ešte zaujímavejšie, 0,2 %.

Obdobne by nám vyšli tieto čisla i pre Európu (tratí síce viac, no má vyšší výber).

Čo z toho plynie? Daňové ráje sú z makroekonomického pohľadu jednotlivých štátov problém zanedbateľný. Ak je to ale tak, kde je príčina ich deficitov, dlhov a biedy?

Odpoveď znie: v nadmernej zložitosti daňových sústav a v neuveriteľnom plytvaní.

Pokiaľ ide o daňovú byrokraciu, uveďme jeden údaj: inkaso daní USA napriek neuveriteľným krkolomným daňovým úpravám, odpočitateľným položkám či odpisom, ktoré v posledných rokoch zažili, bolo v roku 2014 len asi 12 % HDP. Američanov nezaťažovala ani tak reálne dane, ako zložitosť ich kalkulácie.

Situácia v Európe je podobná s tým rozdielom, že Európanov okrem byrokracie daňovej sústavy obťažuje i skutočné úťahovanie opaskov o niekoľko dierok.

Nesmieme sa preto diviť popularite daňových rajov, kde je všetko tak jednoduché.

A pointa príspevku? Múdry štát by sa mal usilovať v prvom rade o to, aby jeho daňová sústava bola jednoduchá a zrozumiteľná a aby sadzby boli pre jednotlivých daňových poplatníkov prijateľné. Ak by tak učinil, kto by mal záujem o nejaký daňový ráj? I tu platí: prevencia je lepšia ako postih.

Rovnica úspechu

02.10.2019

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom. Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba? Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, [...]

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

EU Dollar Euro Parity Explainer

Lídri susedných štátov svoje sľuby o eure nesplnili. Kedy Slováci prestanú platiť korunou, forintom a zlotým?

05.05.2024 11:27

Politici v Česku, Poľsku a Maďarsku mali ambiciózne plány s prijatím spoločnej európskej meny. Zostalo pri kvetnatých rečiach. Ako to vyzerá teraz?

Partizánske / Prietrž mračien / Potopa / Pes /

Stačilo 15 minút. Po prietrži mračien vytopilo časť Partizánskeho, vyhlásili mimoriadnu situáciu

05.05.2024 10:42

Okrem mimoriadnej situácie vyhlásili aj tretí stupeň povodňovej aktivity.

Vesmír / AStronómia / Hviezdy /

Z Hurbanova do brazílskeho Ria. Pätica slovenských študentov postúpila na medzinárodnú olympiádu v astronómii

05.05.2024 10:28

Do medzinárodného kola sa prebojovali Patrik Prítrský, Mário Tlamka, Vladimír Slanina, Tomáš Kubrický a Marek Baňárek.

Willy Brandt / Günter Guillaume /

Špión Stasi Guillaume stál pred 50 rokmi za odstúpením kancelára Willyho Brandta

05.05.2024 09:50

Keď 24. apríla 1974 zatkli v Bonne pracovníka úradu spolkového kancelára Güntera Guillauma, jeden z najväčších škandálov v Nemeckej spolkovej republike bol na svete.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 126458x
Priemerná čítanosť článkov: 3011x

Autor blogu

Kategórie