Rovnica úspechu

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom.

Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba?

Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, ktorí sa o to samé pokúšali tiež. Ak sú ich totiž tisíce, šanca, že jeden z nich uspeje, sa výrazne zvyšuje.

Podobne ako v lotérii. Aby sme to pochopili lepšie, vezmime si dostatočný počet dobrovoľníkov – povedzme 1000 a vyzvime ich, aby predpovedali výsledok hodu s kockou. Potom kockou hoďme a tieto hody zopakujme 100 krát. Výsledky predpovedí budú kopírovať Gaussovu krivku. Väčšina ľudí predpovie správny výsledok v 50%. Niektorí predikujú správne výsledky v mizivom počte, iní uspejú v predpovedi veľmi často.

Čo nám hovorí tento experiment o ľuďoch, ktorí uhádli výsledok veľmi často? Vôbec nič! Žiadne schopnosti k tomu nepotrebovali. Potrebovali štastie.

Ak by sme zopakovali experiment ešte raz (ďalších 100 hodov), úžasné výsledky v predpovediach by pri kopírovaní Gaussovej krivky mali (vďaka regresii k priemeru) dokonca iní ľudia.

Ak teda budete (vo výpredaji) držať v ruke knihu úspešného manažéra, ktorému sa pod rukami hromadia peniaze, zamyslite sa. I šimpanz, hádzajúci šípky sa môže sem tam trafiť do čierneho, ak bude mať dosť šípiek.

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

Sme na vrchole, ďalší vývoj je na nás

28.11.2018

Asi sa zhodneme v tom, že človek je výnimočná bytosť. Že jeho vzťah k svetu, na ktorom závisí, je úplne odlišný od vzťahu, ktorý existuje medzi živočíchom a jeho prostredím. Zatiaľ čo život živočícha je charakterizovaný adaptáciou na prostredie, v ktorom žije, pre človeka je príznačná absencia tejto schopnosti. Jednoducho mu chýbajú patričné inštinkty [...]

David Lindtner

Takáč ho označil za korupčníka. Ficov poradca žaluje prokurátora: Svedka neviedol na krivú výpoveď

04.04.2025 11:55

David Lindtner podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie.

Marco Rubio, Sergej Lavrov, rokovania, prímeria, Amerika, Rusko, USA

Trumpova ilúzia pokroku. Americkí vyjednávači prehrali s Rusmi, píše Washington Post

04.04.2025 11:40

Analytici tvrdia, že americkí vyjednávači ustupujú Rusom na rokovaniach o vojne na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 132053x
Priemerná čítanosť článkov: 3144x

Autor blogu

Kategórie