Založ si blog

Vyhraj voľby, možeš všetko! Čo na to Gaussova krivka?

Obľúbeným evergreenom politikov, stojacich na najvyšších priečkach prieskumov verejnej mienky je tvrdenie, že ľudia si ich želajú. Keď sa ich ale spýtate, akí to sú ľudia, už tak zhovorčiví nie sú.Tak sa na to pozrime. Predstavme si politika, ktorého si želá vidieť na vedúcom poste povedzme 40% populácie. Ďalej predpokladajme, že k tomu, aby sa človek rozhodol racionálne, musí byť jeho IQ (inteligenčný kvocient) v rozmedzí od 90-100.

Rozdelenie inteligencie (rovnako ako iných ľudských vlastností) v populácii určuje Gaussova krivka. Z nej vyplýva, že IQ väčšiny obyvateľstva (68,2%) sa pohybuje v pásme podpriemerná – nadpriemerná inteligencia. 33,2 % je v pásme nízkej a vysokej intligencie a ešte menej (4,2%) v pásme veľmi vysokej a veľmi nízkej inteligencie. 0,4% ľudí sú buď géniovia alebo retardi.

Vidíte to? 34,1 % právoplatných voličov je podpriemerne inteligentných a 13,6% má nízku inteligenciu. Inými slovami, temer 48% ľudí, oprávnených voliť, je nízko resp. podpriemerne inteligentných (retardov nerátame, nakoľko nemajú právo voliť).

Takže pozor. Vystatovať sa na nasvietenom pódiu získaným počtom preferencií je ako stríhať jahňa, veľa kriku, málo vlny.

Rovnica úspechu

02.10.2019

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom. Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba? Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, [...]

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

France Macron

Pred letnou olympiádou minister atentátov spustil jarnú ofenzívu proti teroristom

19.04.2024 07:00

Obava z možnej masakry v Paríži. Keby hrozil teroristický útok, organizátori by presunuli slávnostný ceremoniál na jedno z dvoch náhradných miest.

Milei

Ďalšia posila pre NATO: Argentína chce byť globálnym partnerom

19.04.2024 06:50

Argentína má od roku 1998 strategické vzťahy s ozbrojenými silami USA, hoci nie je plnoprávnym členom NATO.

Russia Ukraine War

ONLINE: Trump: Prežitie Ukrajiny je dôležité aj pre USA. Hýb sa Európa, daj viac peňazí

19.04.2024 06:15

Prežitie Ukrajiny v súčasnej vojne proti Rusku je dôležité tak pre Európu, ako aj pre Spojené štáty, uviedol americký exprezident Donald Trump.

Ukrajina

Ukrajina aj Izrael. Zvládla by EÚ dve vojny?

19.04.2024 06:00

Pre Ukrajinu hľadajú protivzdušnú obranu, na Blízkom východe chcú zabrániť stupňovaniu napätia. Na tom sa zhodli lídri krajín EÚ.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 126078x
Priemerná čítanosť článkov: 3002x

Autor blogu

Kategórie