Založ si blog

Očista od falošných príspevkov na internete

 

Stret s falošnými informáciami – tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve.

Príkladom môže byť maďarský salón PHAEYDE, o ktorom sme písali v predchádzajúcich príspevkoch. I napriek tomu, že nespĺňa základné kritéria pre poskytovanie zdravotníckych služieb (nemá licenciu, personál postráda potrebnú kvalifikáciu, sídli v nevyhovujúcich priestoroch v Maďarsku atď.), návštevníkov internetu kontinuálne oslepuje falošnými správami o sebe a svojej konkurencii. Dodajme, že v minulosti bol už za túto činnosť potrestaný v susednom Rakúsku a aktuálne čelí žalobe na Slovensku!

Zdá sa však, že sa predsa len blýska na lepšie časy. Pomôcť by podľa pracovníkov Michiganskej univerzity mohla umelá inteligencia. Vyvinuli totiž špeciálny algoritmus, ktorý dokáže falošené správy identifikovať. Zatiaľ čo dnes spravodajské agregátory spoliehajú na ľudských editorov, po novom by informácie na nete posudzovala umelá inteligencia, pracujúca s jazykovou analýzou (gramatická štruktúra, výber slov, interpunkcie atď). Tá by užívateľom internetu poskytovala odhad dôveryhodnosti jednotlivých príspevkov alebo by mohla stáť v prvej línii obrany proti šíreniu falošných správ a zo zákulisia upozorňovať providerov na podozrivé príspevky.

Obecne sa predpokladá, že projekt bude obdivuhodne úspešný. A i keď obdivuhodná úspešnosť nie je to  isté ako úspešnosť úplná, istú imunizáciu proti darebákom na internete poskytnúť môže. A o to ide.

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto viac »

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť viac »

Sme na vrchole, ďalší vývoj je na nás

28.11.2018

Asi sa zhodneme v tom, že človek je výnimočná bytosť. Že jeho vzťah k svetu, na ktorom závisí, je úplne odlišný od vzťahu, ktorý existuje medzi živočíchom a jeho prostredím. Zatiaľ viac »

úmrtie, sviečka, pohreb

Zomrel Vojmír Srdečný, posledný preživší zo Sachsenhausenu

20.08.2019 07:06

Uviedla to predsedníčka Združenia oslobodených politických väzňov a pozostalých Zdeňka Valouchová, ktorú v pondelok citovala Česká televízia.

Kašmír - Trump

Trump vyzval Indiu a Pakistan k zníženiu napätia v Kašmíre

20.08.2019 06:49

Americký prezident tak urobil tak počas telefonických rozhovorov s indickým premiérom Narendrom Módím a jeho pakistanským náprotivkom Imranom Chánom.

partizani

Ondrej Kučera zo Sklabine si kopal vlastný hrob a prežil nemecké zajatie

20.08.2019 06:00

V Sklabini sa opäť bojovalo za slobodu. Svoj príbeh z Povstania porozprával aj 89-ročný pamätník.

žena, matka, deti, dieťa, prechádzka,

Skoršiu penziu pre matky môže zastaviť únia

20.08.2019 06:00

Slovenky, ktoré vychovali minimálne jedno dieťa, budú mať nárok ísť do penzie skôr ako muži. Zaviedol to ústavný zákon.