Založ si blog

Očista od falošných príspevkov na internete

 

Stret s falošnými informáciami – tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve.

Príkladom môže byť maďarský salón PHAEYDE, o ktorom sme písali v predchádzajúcich príspevkoch. I napriek tomu, že nespĺňa základné kritéria pre poskytovanie zdravotníckych služieb (nemá licenciu, personál postráda potrebnú kvalifikáciu, sídli v nevyhovujúcich priestoroch v Maďarsku atď.), návštevníkov internetu kontinuálne oslepuje falošnými správami o sebe a svojej konkurencii. Dodajme, že v minulosti bol už za túto činnosť potrestaný v susednom Rakúsku a aktuálne čelí žalobe na Slovensku!

Zdá sa však, že sa predsa len blýska na lepšie časy. Pomôcť by podľa pracovníkov Michiganskej univerzity mohla umelá inteligencia. Vyvinuli totiž špeciálny algoritmus, ktorý dokáže falošené správy identifikovať. Zatiaľ čo dnes spravodajské agregátory spoliehajú na ľudských editorov, po novom by informácie na nete posudzovala umelá inteligencia, pracujúca s jazykovou analýzou (gramatická štruktúra, výber slov, interpunkcie atď). Tá by užívateľom internetu poskytovala odhad dôveryhodnosti jednotlivých príspevkov alebo by mohla stáť v prvej línii obrany proti šíreniu falošných správ a zo zákulisia upozorňovať providerov na podozrivé príspevky.

Obecne sa predpokladá, že projekt bude obdivuhodne úspešný. A i keď obdivuhodná úspešnosť nie je to  isté ako úspešnosť úplná, istú imunizáciu proti darebákom na internete poskytnúť môže. A o to ide.

#MeToo: je dôvod aplaudovať?

15.10.2018

V románe „The Power“ americká autorka Noami Alderman píše o ženách, ktoré si vďaka záhadnej schopnosti generovať elektrický prúd v prstoch rúk vynucujú poslušnosť mužov. Výsledkom viac »

Duch Pabla Escobara sa vracia

28.09.2018

Na širokých pláňach okolo Medelína sa opäť pestujú drogy. Marihuana. Áno, tých pláňach, na ktorých Pablo Escobar postavil svoj drogový kartel. A aby toho nebolo málo, pestuje sa legálne. viac »

Ako sa stať veštcom?

26.09.2018

Od nepamäti ľudia túžili poznať svoju budúcnosť. Čím sa nám darilo horšie, tým bola táto naša túžba intenzívnejšia. Potrebu nájsť niekoho, kto by nám povedal, čo nás čaká, jednoducho viac »

Euro, peniaze, ekonomika, graf

Eurozóna bude silnejšia, Slovensko bližšie k elite

19.11.2018 20:25

Pre Slovensko je spoločný rozpočet eurozóny šancou, ako sa ešte viac priblížiť k vyspelejším krajinám platiacich eurom.

Milan Lučanský

Napätie na najvyšších miestach polície

19.11.2018 20:00

Rozháda trestné oznámenie na organizátorov protestov Za slušné Slovensko policajné špičky?

Turecko, Rusko, plynovod, TurkStream, otvorenie

Plynovod z Ruska do Turecka má začať fungovať v roku 2019

19.11.2018 18:55

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin slávnostne otvorili časť plynovodu TurkStream.

Igor Štefanov, nástenkový tender, Pezinok, Špecializovaný súd

Odsúdeného exministra Štefanova už eskortuje polícia do väzenia

19.11.2018 18:19, aktualizované: 20:16

Najvyšší súd ho odsúdil na deväť rokov v kauze nástenkového tendra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 69822x
Priemerná čítanosť článkov: 1837x

Autor blogu

Kategórie