Kríza celebrít

3. januára 2017, popovic, Nezaradené

Celebritou je obvykle označovaný jedinec, ktorý u verejnosti dosiahol dostatočne vysoký stupeň uznania. Z historického hľadiska ide o človeka, oslavovaného za hrdinský čin prípadne za niečo, čo ľudí vedie k ušlachtilým cieľom. Verejnosť ho velebí, pretože zosobňuje cnosť a morálku. V tomto zmysle by mohla byť celebritou napríklad Jana z Arcu, ktorá sa postavila do čela francúzskych vojsk v boji proti Angličanom aby bola nakoniec za svoj počin upálená.

Pokiaľ sa ale pozrieme na „celebrity“ dnes, nezdá sa, že by ich bolo možné oslavovať. Vznikajú skôr synteticky (prácou médií), pričom šablóna je prakticky rovnaká. Najskôr sa vytvorí štruktúra (osobnosti), ktorá je následne prezentovaná verejnosti dôkladne vybranými reportérmi, o ktorých sa vie, že odhalia len vytvorenú verziu.

Na to, aby sa niekto stal „celebritou“, dnes stačí akákoľvek forma publicity, odmenená podliezavou pozornosťou, peniazmi či mocou. Prepracovať sa na „celebritu“ môžu dokonca i ľudia, ktorí skončili vo väzení. Stačí vyvolať dostatočnú pozornosť a je to.

Stáť na nasvietenom javisku ad nauseam a pumpovať si zvädnuté sebavedomie k získaniu všeobecného uznania hoci i vlastným telom ale nestačí. Príčetný divák v takejto „celebrite“ totiž vždy rozpozná karikatúru bez morálnej priťažlivosti. I keby sa narodila so striebornou lyžičkou v puse.