Založ si blog

Prečo je ľahké byť na internete nepoctivý a útočný ?

Nedávno som čital zaujímavý článok, v ktorom autor konštatuje, že „vizuálna, emocionálna a fyzická vzdialenosť, ktorá nás oddeľuje od ostatných ľudí, zvyšuje ochotu jednať sobecky, agresívne či podvodne, na internete obzvlášť“.

Určite to poznáte.  Stačí sa povedzme na diskusnom fóre pustiť do polemiky s niekým, kto nezdieľa váš názor a netrvá dlho, kým sa objaví nenávistná reakcia. Prečo je to tak? Sociálna psychologia odpoveď má. Dôvodom je emočná (a fyzická) vzdialenosť plus emócie, vypínajúce mozog.

Málokto by sa zachoval rovnako tvárou v tvár skutočnému, živému človeku. Urážať a nadávať niekomu, kto nestojí oproti nám je proste jednoduché. A môže to byť ešte jednoduchšie, ak sa jedná o labilného, emočne rozrušeného jedinca, ktorý nedokáže racionálne uvažovať.

V tejto súvislosti sa uvádza i tzv. deindividualizácia. Znamená stratu sebauvedomenia a hlavne obavu z hodnotenia. Podľa Festingera, Pepitona a Newcomba takýto človek opustí prirodzené zábrany, zabudne na svoju individuálnu identitu a skĺzne na primitívne a bezdôvodné osočovanie. Guy Davenport v tejto súvislosti tvdí, že „vzdialenosť popiera zodpovednosť“.

Neprekvapuje preto, že drvivá väčšina internetových útokov je vedená ľuďmi, ktorí by v skutočnom svete nikomu neublížili. Je to práve anonymita v zmysle vzdialenosti od ostatných, ktorá im umožňuje vystupovať agresívne a podvodne.

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto viac »

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť viac »

Sme na vrchole, ďalší vývoj je na nás

28.11.2018

Asi sa zhodneme v tom, že človek je výnimočná bytosť. Že jeho vzťah k svetu, na ktorom závisí, je úplne odlišný od vzťahu, ktorý existuje medzi živočíchom a jeho prostredím. Zatiaľ viac »

Česko / Praha /

Šmarda požiadal o stiahnutie svojej nominácie na post českého ministra kultúry

20.08.2019 07:23

Stalo sa tak po tom, ako pondelňajšie rokovanie medzi českým premiérom Andrejom Babišom (ANO) a Hamáčkom neprinieslo žiadny výsledok.

úmrtie, sviečka, pohreb

Zomrel Vojmír Srdečný, posledný preživší zo Sachsenhausenu

20.08.2019 07:06

Uviedla to predsedníčka Združenia oslobodených politických väzňov a pozostalých Zdeňka Valouchová, ktorú v pondelok citovala Česká televízia.

Kašmír - Trump

Trump vyzval Indiu a Pakistan k zníženiu napätia v Kašmíre

20.08.2019 06:49

Americký prezident tak urobil tak počas telefonických rozhovorov s indickým premiérom Narendrom Módím a jeho pakistanským náprotivkom Imranom Chánom.

partizani

Ondrej Kučera zo Sklabine si kopal vlastný hrob a prežil nemecké zajatie

20.08.2019 06:00

V Sklabini sa opäť bojovalo za slobodu. Svoj príbeh z Povstania porozprával aj 89-ročný pamätník.