Založ si blog

Prečo je ľahké byť na internete nepoctivý a útočný ?

Nedávno som čital zaujímavý článok, v ktorom autor konštatuje, že „vizuálna, emocionálna a fyzická vzdialenosť, ktorá nás oddeľuje od ostatných ľudí, zvyšuje ochotu jednať sobecky, agresívne či podvodne, na internete obzvlášť“.

Určite to poznáte.  Stačí sa povedzme na diskusnom fóre pustiť do polemiky s niekým, kto nezdieľa váš názor a netrvá dlho, kým sa objaví nenávistná reakcia. Prečo je to tak? Sociálna psychologia odpoveď má. Dôvodom je emočná (a fyzická) vzdialenosť plus emócie, vypínajúce mozog.

Málokto by sa zachoval rovnako tvárou v tvár skutočnému, živému človeku. Urážať a nadávať niekomu, kto nestojí oproti nám je proste jednoduché. A môže to byť ešte jednoduchšie, ak sa jedná o labilného, emočne rozrušeného jedinca, ktorý nedokáže racionálne uvažovať.

V tejto súvislosti sa uvádza i tzv. deindividualizácia. Znamená stratu sebauvedomenia a hlavne obavu z hodnotenia. Podľa Festingera, Pepitona a Newcomba takýto človek opustí prirodzené zábrany, zabudne na svoju individuálnu identitu a skĺzne na primitívne a bezdôvodné osočovanie. Guy Davenport v tejto súvislosti tvdí, že „vzdialenosť popiera zodpovednosť“.

Neprekvapuje preto, že drvivá väčšina internetových útokov je vedená ľuďmi, ktorí by v skutočnom svete nikomu neublížili. Je to práve anonymita v zmysle vzdialenosti od ostatných, ktorá im umožňuje vystupovať agresívne a podvodne.

Hoax: znamenie doby

04.09.2018

Termínom hoax sa obvykle označuje zámerne vytvorený podvod, vydávajúci sa za pravdu. V širšom zmysle ide o falošnú správu, ktorou jej autor mystifikuje verejnosť. Vytvoriť hoax a vypustiť viac »

Očista od falošných príspevkov na internete

31.08.2018

Stret s falošnými informáciami - tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve. Príkladom viac »

PHAEYDE: Kto sa skrýva za neznámym maďarským salónom?

22.08.2018

Vypadá to tak, že ponúkať zdravotnú starostlivosť môže dnes každý. Obzvlášť v estetickej medicíne sa pokúšajú preraziť subjekty, ktoré nespĺňajú základné kritéria, platné pre viac »

Maduro

Nicolás Maduro zrejme nevycestuje na stretnutie OSN, bojí sa o život

19.09.2018 09:23

Politik vyhlásil, že oponenti podporovaní USA stále vyhľadávajú príležitosti na jeho odstránenie.

Heiko Maas

Šéf nemeckého zahraničia Maas: Referendum je historická šanca pre Macedóncov

19.09.2018 09:20

Referendum o zmene názvu krajiny je "historickou šancou" pre Macedóncov, povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Brazília, vojak, polícia, policajt

Pri úteku z väzenia zomrelo v Brazílii sedem väzňov

19.09.2018 08:42

Pri masovom úteku z väznice na severe Brazílie zomrelo sedem väzňov. Incident sa stal v obci Altamira.

Mini - výroba Oxford

BMW hneď po brexite na mesiac zavrie britskú továreň

19.09.2018 08:36

Nemecká automobilka BMW zatvorí hneď po odchode Británie z EÚ približne na mesiac svoju britskú továreň na výrobu vozidiel značky Mini.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 64132x
Priemerná čítanosť článkov: 1886x

Autor blogu

Kategórie