Založ si blog

Prečo je ľahké byť na internete nepoctivý a útočný ?

Nedávno som čital zaujímavý článok, v ktorom autor konštatuje, že „vizuálna, emocionálna a fyzická vzdialenosť, ktorá nás oddeľuje od ostatných ľudí, zvyšuje ochotu jednať sobecky, agresívne či podvodne, na internete obzvlášť“.

Určite to poznáte.  Stačí sa povedzme na diskusnom fóre pustiť do polemiky s niekým, kto nezdieľa váš názor a netrvá dlho, kým sa objaví nenávistná reakcia. Prečo je to tak? Sociálna psychologia odpoveď má. Dôvodom je emočná (a fyzická) vzdialenosť plus emócie, vypínajúce mozog.

Málokto by sa zachoval rovnako tvárou v tvár skutočnému, živému človeku. Urážať a nadávať niekomu, kto nestojí oproti nám je proste jednoduché. A môže to byť ešte jednoduchšie, ak sa jedná o labilného, emočne rozrušeného jedinca, ktorý nedokáže racionálne uvažovať.

V tejto súvislosti sa uvádza i tzv. deindividualizácia. Znamená stratu sebauvedomenia a hlavne obavu z hodnotenia. Podľa Festingera, Pepitona a Newcomba takýto človek opustí prirodzené zábrany, zabudne na svoju individuálnu identitu a skĺzne na primitívne a bezdôvodné osočovanie. Guy Davenport v tejto súvislosti tvdí, že „vzdialenosť popiera zodpovednosť“.

Neprekvapuje preto, že drvivá väčšina internetových útokov je vedená ľuďmi, ktorí by v skutočnom svete nikomu neublížili. Je to práve anonymita v zmysle vzdialenosti od ostatných, ktorá im umožňuje vystupovať agresívne a podvodne.

Sme na vrchole, ďalší vývoj je na nás

28.11.2018

Asi sa zhodneme v tom, že človek je výnimočná bytosť. Že jeho vzťah k svetu, na ktorom závisí, je úplne odlišný od vzťahu, ktorý existuje medzi živočíchom a jeho prostredím. Zatiaľ viac »

#MeToo: je dôvod aplaudovať?

15.10.2018

V románe „The Power“ americká autorka Noami Alderman píše o ženách, ktoré si vďaka záhadnej schopnosti generovať elektrický prúd v prstoch rúk vynucujú poslušnosť mužov. Výsledkom viac »

Duch Pabla Escobara sa vracia

28.09.2018

Na širokých pláňach okolo Medelína sa opäť pestujú drogy. Marihuana. Áno, tých pláňach, na ktorých Pablo Escobar postavil svoj drogový kartel. A aby toho nebolo málo, pestuje sa legálne. viac »

Na snehu smiete používať len zimné pneumatiky.

TOP 5 videí týždňa TV Pravda

19.01.2019 06:00

Máte ešte dobré zimné pneumatiky? Širšia diaľnica D1? Kto vyhrá prezidentské voľby? Napätie na Ukrajine? Ako dlho bude ešte Slovensko sužovať sneh?

Orava, kalamita, vrtuľník

Sever si môže konečne vydýchnuť, povodne zatiaľ nehrozia

19.01.2019 06:00

Zima sa nám ukázala v celej kráse. Sever trápilo niekoľkodňové intenzívne sneženie, to by však malo aspoň na čas ustať.

hodvábna cesta, vlak, nákladný vlak

VIDEO: Hodvábna cesta cez Slovensko viazne

19.01.2019 06:00

Legendárna Hodvábna cesta z Číny do Európy zatiaľ Slovensku príliš nepraje.

Vadimír Putin, Rusko

Dôvera Rusov v Putina klesla na historické minimum

18.01.2019 22:55

Dôveruje mu len 33,4 percenta Rusov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 39
Celková čítanosť: 72856x
Priemerná čítanosť článkov: 1868x

Autor blogu

Kategórie