Založ si blog

Prečo je ľahké byť na internete nepoctivý a útočný ?

Nedávno som čital zaujímavý článok, v ktorom autor konštatuje, že „vizuálna, emocionálna a fyzická vzdialenosť, ktorá nás oddeľuje od ostatných ľudí, zvyšuje ochotu jednať sobecky, agresívne či podvodne, na internete obzvlášť“.

Určite to poznáte.  Stačí sa povedzme na diskusnom fóre pustiť do polemiky s niekým, kto nezdieľa váš názor a netrvá dlho, kým sa objaví nenávistná reakcia. Prečo je to tak? Sociálna psychologia odpoveď má. Dôvodom je emočná (a fyzická) vzdialenosť plus emócie, vypínajúce mozog.

Málokto by sa zachoval rovnako tvárou v tvár skutočnému, živému človeku. Urážať a nadávať niekomu, kto nestojí oproti nám je proste jednoduché. A môže to byť ešte jednoduchšie, ak sa jedná o labilného, emočne rozrušeného jedinca, ktorý nedokáže racionálne uvažovať.

V tejto súvislosti sa uvádza i tzv. deindividualizácia. Znamená stratu sebauvedomenia a hlavne obavu z hodnotenia. Podľa Festingera, Pepitona a Newcomba takýto človek opustí prirodzené zábrany, zabudne na svoju individuálnu identitu a skĺzne na primitívne a bezdôvodné osočovanie. Guy Davenport v tejto súvislosti tvdí, že „vzdialenosť popiera zodpovednosť“.

Neprekvapuje preto, že drvivá väčšina internetových útokov je vedená ľuďmi, ktorí by v skutočnom svete nikomu neublížili. Je to práve anonymita v zmysle vzdialenosti od ostatných, ktorá im umožňuje vystupovať agresívne a podvodne.

Hoax: znamenie doby

04.09.2018

Termínom hoax sa obvykle označuje zámerne vytvorený podvod, vydávajúci sa za pravdu. V širšom zmysle ide o falošnú správu, ktorou jej autor mystifikuje verejnosť. Vytvoriť hoax a vypustiť viac »

Očista od falošných príspevkov na internete

31.08.2018

Stret s falošnými informáciami - tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve. Príkladom viac »

PHAEYDE: Kto sa skrýva za neznámym maďarským salónom?

22.08.2018

Vypadá to tak, že ponúkať zdravotnú starostlivosť môže dnes každý. Obzvlášť v estetickej medicíne sa pokúšajú preraziť subjekty, ktoré nespĺňajú základné kritéria, platné pre viac »

Brazília, vojak, polícia, policajt

Pri úteku z väzenia zomrelo v Brazílii sedem väzňov

19.09.2018 08:42

Pri masovom úteku z väznice na severe Brazílie zomrelo sedem väzňov. Incident sa stal v obci Altamira.

Mini Cooper S - 2018

BMW hneď po brexite na mesiac zavrie britskú továreň

19.09.2018 08:36

Nemecká automobilka BMW zatvorí hneď po odchode Británie z EÚ približne na mesiac svoju britskú továreň na výrobu vozidiel značky Mini.

Sojuz, ISS, vesmírna stanica

Ruskí astronauti vystúpia do vesmíru, aby skontrolovali vonkajší plášť poškodeného Sojuzu

19.09.2018 07:37

Ruskí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici uskutočnia výstup do otvoreného vesmíru, aby preskúmali sekciu, kde došlo k úniku vzduchu.

žena, nákup cez internet, notebook

Riziko kúpy cez internet je vysoké, zákazníci nedostali ani tovar, ani peniaze

19.09.2018 06:36

Praktiky internetových predajcov niekedy nepoznajú hranice.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 64110x
Priemerná čítanosť článkov: 1886x

Autor blogu

Kategórie