Založ si blog

Hoax: znamenie doby

 

Termínom hoax sa obvykle označuje zámerne vytvorený podvod, vydávajúci sa za pravdu. V širšom zmysle ide o falošnú správu, ktorou jej autor mystifikuje verejnosť.

Vytvoriť hoax a vypustiť ho do sveta nie je ťažké. Vo väčšine prípadov ide o jednoduchú, z kontextu vytrhnutú správu, podporenú nesúvisiacimi fotografiami, v ktorej sa v rôznom pomere mixujú pravdivé a lživé tvrdenia.

Príkladom takejto ľudovej tvorivosti môže byť nám už dobre známy pán Tomáš Lajtoš z kozmetického salónu PHAEYDE, ktorý v snahe zastaviť svoj úpadok sa prostredníctvom hoaxov už mesiace snaží mobilizovať verejnosť proti konkurencii. Propagandistické správy, ktoré šíri, sa zameriavajú v prvom rade na emocionálne reakcie, pod vplyvom ktorých sa ľudia obvykle rozhodujú.

Obecne teda môžme povedať, že hoax oslovuje našu predstavivosť prostredníctvom vyhrotených emócií. Pracuje s jednym motívom a v zásade nesie jednoduché posolstvo, ktoré ale neustále v rôznych formách opakuje.

Pýtate sa, ako sa brániť? Jedinou skutočne účinnou obranou je zapojiť do hry zdravý rozum. Neprijať informácie automaticky a nekriticky, ale sústrediť sa na ich zdroj, dôveryhodnosť, prípadne si ich priamo overiť. Dobré je byť opatrný pri príjmaní jednoznačne vyznievajúcich správ, oprostit sa od vzmáhajúcich sa emócií a nenechať sa nimi pohltiť.

Úplne najlepšie je autora hoaxu demaskovať, odhalovať jeho metódy a mechanizmy.

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto viac »

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť viac »

Sme na vrchole, ďalší vývoj je na nás

28.11.2018

Asi sa zhodneme v tom, že človek je výnimočná bytosť. Že jeho vzťah k svetu, na ktorom závisí, je úplne odlišný od vzťahu, ktorý existuje medzi živočíchom a jeho prostredím. Zatiaľ viac »

Česko / Praha /

Šmarda požiadal o stiahnutie svojej nominácie na post českého ministra kultúry

20.08.2019 07:23

Stalo sa tak po tom, ako pondelňajšie rokovanie medzi českým premiérom Andrejom Babišom (ANO) a Hamáčkom neprinieslo žiadny výsledok.

úmrtie, sviečka, pohreb

Zomrel Vojmír Srdečný, posledný preživší zo Sachsenhausenu

20.08.2019 07:06

Uviedla to predsedníčka Združenia oslobodených politických väzňov a pozostalých Zdeňka Valouchová, ktorú v pondelok citovala Česká televízia.

Kašmír - Trump

Trump vyzval Indiu a Pakistan k zníženiu napätia v Kašmíre

20.08.2019 06:49

Americký prezident tak urobil tak počas telefonických rozhovorov s indickým premiérom Narendrom Módím a jeho pakistanským náprotivkom Imranom Chánom.

partizani

Ondrej Kučera zo Sklabine si kopal vlastný hrob a prežil nemecké zajatie

20.08.2019 06:00

V Sklabini sa opäť bojovalo za slobodu. Svoj príbeh z Povstania porozprával aj 89-ročný pamätník.