Založ si blog

Hoax: znamenie doby

 

Termínom hoax sa obvykle označuje zámerne vytvorený podvod, vydávajúci sa za pravdu. V širšom zmysle ide o falošnú správu, ktorou jej autor mystifikuje verejnosť.

Vytvoriť hoax a vypustiť ho do sveta nie je ťažké. Vo väčšine prípadov ide o jednoduchú, z kontextu vytrhnutú správu, podporenú nesúvisiacimi fotografiami, v ktorej sa v rôznom pomere mixujú pravdivé a lživé tvrdenia.

Príkladom takejto ľudovej tvorivosti môže byť nám už dobre známy pán Tomáš Lajtoš z kozmetického salónu PHAEYDE, ktorý v snahe zastaviť svoj úpadok sa prostredníctvom hoaxov už mesiace snaží mobilizovať verejnosť proti konkurencii. Propagandistické správy, ktoré šíri, sa zameriavajú v prvom rade na emocionálne reakcie, pod vplyvom ktorých sa ľudia obvykle rozhodujú.

Obecne teda môžme povedať, že hoax oslovuje našu predstavivosť prostredníctvom vyhrotených emócií. Pracuje s jednym motívom a v zásade nesie jednoduché posolstvo, ktoré ale neustále v rôznych formách opakuje.

Pýtate sa, ako sa brániť? Jedinou skutočne účinnou obranou je zapojiť do hry zdravý rozum. Neprijať informácie automaticky a nekriticky, ale sústrediť sa na ich zdroj, dôveryhodnosť, prípadne si ich priamo overiť. Dobré je byť opatrný pri príjmaní jednoznačne vyznievajúcich správ, oprostit sa od vzmáhajúcich sa emócií a nenechať sa nimi pohltiť.

Úplne najlepšie je autora hoaxu demaskovať, odhalovať jeho metódy a mechanizmy.

Prečo je ľahké byť na internete nepoctivý a útočný ?

14.09.2018

Nedávno som čital zaujímavý článok, v ktorom autor konštatuje, že „vizuálna, emocionálna a fyzická vzdialenosť, ktorá nás oddeľuje od ostatných ľudí, zvyšuje ochotu jednať sobecky, viac »

Očista od falošných príspevkov na internete

31.08.2018

Stret s falošnými informáciami - tzv. „fake news“ je nekonečný príbeh. Pripomína boj s veternými mlynmi alebo príslovečnú hydru, ktorej useknete jednu hlavu a narastú ďalšie dve. Príkladom viac »

PHAEYDE: Kto sa skrýva za neznámym maďarským salónom?

22.08.2018

Vypadá to tak, že ponúkať zdravotnú starostlivosť môže dnes každý. Obzvlášť v estetickej medicíne sa pokúšajú preraziť subjekty, ktoré nespĺňajú základné kritéria, platné pre viac »

Maduro

Nicolás Maduro zrejme nevycestuje na stretnutie OSN, bojí sa o život

19.09.2018 09:23

Politik vyhlásil, že oponenti podporovaní USA stále vyhľadávajú príležitosti na jeho odstránenie.

Heiko Maas

Šéf nemeckého zahraničia Maas: Referendum je historická šanca pre Macedóncov

19.09.2018 09:20

Referendum o zmene názvu krajiny je "historickou šancou" pre Macedóncov, povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Brazília, vojak, polícia, policajt

Pri úteku z väzenia zomrelo v Brazílii sedem väzňov

19.09.2018 08:42

Pri masovom úteku z väznice na severe Brazílie zomrelo sedem väzňov. Incident sa stal v obci Altamira.

Mini - výroba Oxford

BMW hneď po brexite na mesiac zavrie britskú továreň

19.09.2018 08:36

Nemecká automobilka BMW zatvorí hneď po odchode Británie z EÚ približne na mesiac svoju britskú továreň na výrobu vozidiel značky Mini.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 64137x
Priemerná čítanosť článkov: 1886x

Autor blogu

Kategórie