Založ si blog

Neautentické voľby do Európskeho parlamentu

Pred pár dňami prebehli voľby do Európskeho parlamentu a Slovensko sa blyslo. Mizerná účasť, ktorá bola príčinou tohto “úspechu”  sa okamžite stala témou číslo jedna a rýchle tužky sa začali predháňať v hľadaní odpovedi na otázku, kto za to môže.

Tak kto za to môže? Prečo slovenský volič dlhodobo prejavuje tak malý záujem o Európsky parlament? Môže za to dominantná politická sila alebo v pozadí stojí niekto mocnejší?

Odpoveď je o veľa jednoduchšia, ako si väčšina z nás myslí. Stačí sa len pozrieť na usporiadanie tejto inštitúcie. Zbežne.

Európsky parlament parlamentom je aj nie je. Z podstaty svojej funkcie síce schvaľuje a odmieta, čo dostane “z hora”, no legislatívnu iniciatívu nemá! Je jednym z článkov starostlivo budovaného mechanizmu riadenia, postaveného na myšlienke jedného centra. A to sa nemusí každému pozdávať.

Oveľa významnejším faktorom, ovplyvňujúcim dlhodobo nízku účasť na voľbách do Európskeho parlamentu však je jeho tajomnosť. Pre slovenského voliča je málo zrozumiteľný, nedostatočne transparentný. Väčšina Slovákov mu nerozumie a preto mu neverí. Nevie, čo by mohol či mal na ich živote zmeniť.

No a potom je tu samotná voľba konkrétnych kandidátov. Ich výber nie je výsledkom obľúbenosti a už vôbec nie je ocenením ich proeurópskych aktivít zo strany slovenského voliča. Vo svojej podstate sa jedná o stranícke nominácie.

V tejto súvislosti som si spomenul na názor, ktorý som počul nedávno a podľa ktorého by ľudia, ktorí Európskemu parlamentu rozumejú, mali mať nie jeden ale hneď niekoľko hlasov. Napadlo ma, ako by asi dopadli voľby, keby boli zvýhodnení takýto znalci.

Rovnica úspechu

02.10.2019

Každý z nás pozná alebo aspoň počul o človeku, ktorý je mimoriadne úspešný. Pravdepodobnosť, že by jeho úspech bol dielom náhody, sa nám javí ako extrémne nepravdepodobná. V našich očiach je jednoducho géniom. Je géniom? Nie je! V čom spočíva chyba? Na zmieneného človeka pozeráme „cez špičku nosa“, intuitívne. Vôbec nezohľadňujeme množstvo ľudí, [...]

Diskusné fóra ako prehliadka zloby a nenávisti

16.08.2019

Nie je to tak dávno, čo Federálny odvolací súd New York zakázal prezidentovi Trumpovi mazať resp. blokovať kritické komentáre na jeho účte na Twittri. Ako odôvodnenie uviedol, že Trump týmto správaním porušuje ústavu USA, garantujúcu slobodu prejavu. Poviete si, správne. Každý má predsa právo slobodne sa vyjadrovať. Môžeme si ale všade a na každého pokrikovať, čo [...]

Je všetko predurčené alebo je náš osud dielom náhody ?

22.03.2019

V predchádzajúcom príspevku sme uviedli, že predpokladom pre naše pozemské prežitie je korekcia prostredia. Tiež sme zmienili, že sama o sebe nestačí. Že s ohľadom na vlastnú pominuteľnosť potrebujeme vedieť, prečo sa máme usilovať prežiť. Spočiatku sa snaha priradiť životu zmysel zameriavala výhradne na mýty. Verili sme, že v studenom a krutom vesmíre nie sme [...]

Kaczynski lech

Poľská vláda čelí kritike za spochybnenie ruskej stopy v Kaczyňského kauze

19.04.2024 23:16

Letecké nešťastie sa odohralo 10. apríla 2010 pri meste Smolensk na západe Ruska.

Navaľná

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií

19.04.2024 21:51

Manželia Navaľní dostali toto ocenenie "za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku"

súd, manhattan

Pred súdom na Manhattane, kde prebieha proces s Trumpom, sa zapálil muž

19.04.2024 20:37, aktualizované: 22:18

Polícia neskôr oznámila jeho totožnosť. Jeho čin mohol byť motivovaný konšpiračnými teóriami.

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 126097x
Priemerná čítanosť článkov: 3002x

Autor blogu

Kategórie